Missionsdagen “Av kärlek – för att Gud först har älskat oss”, i Matteus församling den 24 maj bjöd på ett varierande och inspirerande program. På eftermiddagen fick deltagarna ta del av berättelser från Missionssällskapets utsända vid programpunkten ”Kärlek som förändrar världen”.
Evangelium i ord och handling

Missionssällskapets utsända sakkunniga Marjo Paavola fokuserade på miljöfrågor i sin videohälsning från Bolivia. Landets befolkning har påverkats av de översvämningar som inträffat i 8 av landets 9 provinser. Bolivia har även drabbats av svåra och omfattande skogsbränder. Därtill går landet igenom den värsta ekonomiska krisen efter 30 år, vilket främst drabbar fattiga familjer.
”Den bolivianska kyrkan har byggt underjordiska växthus och dricksvattenssystem som tryggar livsmedelssäkerheten på det bolivianska höglandet och i provinsen La Paz”, säger Marjo.
Den bolivianska evangelisk-lutherska kyrkan har cirka 103 församlingar med mer än 9 000 medlemmar som hör till olika etniska minoriteter liksom aymara, quechua, guaraní och leco. De flesta av församlingarna ligger på landsbygden, på hög höjd.
”Kyrkan verkar i områden där familjerna har ett stort hjälpbehov, både på platser där det redan finns evangelisk-lutherska församlingar, och på platser där det inte finns det. Herren har gett oss ett bud att ta hans evangelium överallt i ord och handling”, tillägger Marjo.
Diakonin som kyrkans hjärta

Anna Tikum, sakkunnig inom diakoni, medverkade också via videolänk. Anna har varit stationerad i Botswana de senaste två åren tillsammans med sin man Bertrand Tikum, sakkunnig inom ekonomi och god förvaltning. Innan dess verkade paret 12 år i Senegal.
”Sedan vi flyttat till Botswana har vi arbetat med så gott som alla de samarbetspartner som Missionssällskapet har i Afrika. I mitt fall främst Senegal, Etiopien, Tanzania, Angola, Namibia och Botswana”, säger Anna.
”Sedan jag kom till Botswana har jag gjort två ganska omfattande studier av nuläget i diakonin hos två av partnerkyrkorna i Botswana och Angola, för att ta reda på hur Missionssällskapet bäst kan stöda samarbetskyrkorna”, tillägger hon.
”Studierna visade att det finns en rätt så enhetlig syn på vad diakoni är hos de anställda i de afrikanska lutherska kyrkorna. Diakoni är kort och gott att stöda och hjälpa de mest utsatta i samhället, oberoende av etnicitet, religion, språklig tillhörighet. Det är att vara Guds redskap i den här världen för att med konkreta handlingar sprida hans villkorslösa kärlek”.
Anna tillägger att de intervjuade samtidigt framhöll att kyrkorna måste se till att evangeliet om Jesus Kristus förkunnas i både ord och i handling. ”De är båda lika viktiga”.
Glädjen i det kristna hoppet

Anna-Lena Särs, sakkunnig inom barn- och ungdomsverksamheten inom Senegals lutherska kyrka, sände en videohälsning från Fatick, där årets varmaste period pågick vid tiden för Missionsdagen.
”Den här våren har mest handlat om projektplanering och söndagsskollärarnas och konfirmandlärarnas seminarium. Barnledarnas exekutiva byråer har också varit på besök i församlingarna och talat om barn- och ungdomsarbete. Skriftskolans exekutiva byrå hade ett möte för några dagar sedan. Barnen utgör femtio procent av kyrkan, och därför är det så viktigt att driva barn- och ungdomsverksamhet”, poängterar Anna-Lena.
Hon beskriver hur Guds kärlek syns i det senegalesiska samhället:
”Man ser verkligen varandra hela tiden, man tar in varandra. Människor på gatan säger varandras namn och hälsar. Man jobbar tillsammans och inkluderar alla i gruppen”.
”För de kristna finns det ytterligare en dimension av glädje från det hopp som Jesus förde med sig när han dog på korset. Det här hoppet och den här känslan av att höra till är någonting som vi inom kyrkan vill jobba för”.
Bönen – en kraft som bär

Maria Leppäkari, Finska Missionssällskapets landschef i Israel och de palestinska områdena samt ledare för Felm-centret, förmedlade en videohälsning om fredsarbetet i regionen:
”Finska Missionssällskapet har jobbat väldigt länge och bra med fredsfostran. Det är viktigt att barnen växer upp i en miljö där man lyfter fram de värderingar som vi står för och jobbar för. Det psykosociala stödet kommer att vara väldigt centralt efter Gazakriget.”
”Jag skulle önska att ni skulle be för Finska Missionssällskapets arbete i Jerusalem och i hela Israel och de palestinska områdena. Bönen är en styrka, en kraft som bär. Där finns inga geografiska eller tidsmässiga hinder. Be för freden i Jerusalem och be för det arbete som alla jobbar med i den här fredsfrågan. Be att kriget slutar och be att de som är tagna gisslan får komma hem. Be att en framtid – en ny framtid, skulle få växa fram. Be om ett samhälle som är jämställt och jämlikt och fungerar med de värderingar och principer som vi värnar om i väst”.
“Tack för att ni är med oss”

Gerardo Hands, ledare för Venezuelas evangelisk-lutherska kyrka medverkade i Missionsdagen. Han var på besök i Finland för att sammanträda med Missionssällskapets nya internationella rådgivande grupp. Han tackade för stödet och berättade om hur kyrkan hjälper de allra fattigaste familjerna, barn och ensamstående mammor i Venezuela. Kyrkan tar hand om utsatta barn till exempel genom sitt skyddshem Casa Hogar och vid sin förskola. Kyrkan erbjuder också kvinnor möjlighet till utbildning så att de kan försörja sig.
”Det betyder mycket att veta att vi inte är ensamma. Tillsammans får vi glädjas över evangeliets budskap och Guds mission. Tack för att ni är med oss”.
Missionsdagen ordnades i samarbete med Matteus församling i Helsingfors. Över 100 personer medverkande under dagen. Kvällskonserten med allsång samlade omkring 160 personer. Varma tack till alla medverkande, medarrangörer och frivilliga!
Joanna Lindén-Montes sammanställde texten.
Glada möten – till vårt bildgalleri!