Text: Charlotte Steffansson-Myrskog
Jesus kallar oss att följa honom, att förkunna det glada budskapet och att dela vidare av det som vi har fått som gåva. Missionsarbete har alltid byggt på frivilligas engagemang och Missionssällskapets arbete i världen har ända sedan starten varit möjlig tack vare frivilliginsatser. Även våra partnerkyrkors verksamhet är till stor del beroende av frivilligkrafter.
Nytt nätverk ger konkreta tips
För att bättre kunna stöda frivilliga som i sin vardag vill engagera sig för mission och den världsvida kyrkan, lanserade Missionssällskapet ett frivillignätverk i maj. Nätverket fungerar både på svenska och finska. Genom nätverket får de som anmält sig regelbundet materialpaket med tips och idéer för verksamheten, andaktsmaterial, nyheter från världen samt inbjudningar till evenemang och utbildningar.
Materialpaketen skickas ut per e-post två-tre gånger per termin. Alla är välkomna med i nätverket och en anmälan förpliktar inte till något. Även församlingsanställda får gärna anmäla sig till nätverket och får på så sätt ta del av idéer som kan gynna och inspirera hela församlingens missionsverksamhet.
Tanken med materialet och idéerna som distribueras via nätverket är att de ska gå att förverkliga nästan var som helst: på egen hand, i den egna familjen, i mindre grupper, på läger samt i församlingens olika verksamhetsformer. Materialet går även att anpassa för olika åldrar. Mission är vårt gemensamma uppdrag, men uppgiften kan ta sig olika uttrycksformer i olika skeden av livet. Detta vill vi stöda och uppmärksamma genom att erbjuda mångsidiga tips på olika sätt att delta.

Utjämning med kreativa aktiviteter
Höstterminens första materialpaket lyfter fram Utjämningskampanjen och rätten till utbildning på det egna modersmålet i Kambodja. Paketet består bland annat av ett recept, en bingoutmaning samt en kreativ övning som passar för alla åldrar. I materialet finns även en andakt, en videobön på minoritetsspråket brao samt en berättelse om två systrar och deras skolgång i östra Kambodja. Materialpaketen bjuder på nya infallsvinklar till Missionssällskapets arbete i våra verksamhetsländer och ger inspiration för hur man på olika sätt kan engagera sig i arbetet i sin egen vardag.
Vi har alla fått en uppgift och inbjudan att medverka i Guds mission. Genom nätverket vill Missionssällskapet erbjuda ett enkelt sätt att engagera sig.
- Läs mer och anmäl dig till frivillignätverket på finskamissionssallskapet.fi/frivilligverksamhet
